1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

رئیس جمهور وام‌دار

.آنچه در دوره یازدهم ریاست جمهوری رژیم اسلامی سبب شد چهره تازه‌ای از این چرخش افراد شناخته و ناشناخته حلقه رژیم در پست‌های گوناگون دولتی از صندوق انتخاباتی حکومت‌اسلامی بیرون و نام رییس جمهور بگیرد مانند همه رویدادها٬ پرداختن به چرایی آن به مبارزه یاری می‌رساند. اینکه ملت ایران حق انتخاب‌نمودن دارند در یک سو و انتخابات جمهوری‌اسلامی شایسته هیچ شهروند امروزی دنیا نیست در آن سوی دیگر است.

رییس جمهور برآمده درسال ۹۲ با کوله‌باری از وام به دو سوی جبهه‌ای خودی و غیرخودی رژیم روبرو است.اگر چه به گفته خود برای باز پرداخت آن به هیچ یک از آنها پاسخگو نیست اما روند حکومت تازه دو شیوه را نشان می‌دهد. آنجا که پای رهبری معظم‌اش در میان است کنش‌گری و فرمان‌بری گزینه مناسب برای باز پس‌دهی برگزیده شده. خوش‌رویی شورای نگهبان ٬رخست ورود به گروه نامزدهای انتخاباتی است و خوش خدمتی وزارت کشور با هفت درصد سامان‌دهی در شمارش رای و آمار انتخاباتی کافیست تا فراموش نکند که سپاس از وام دهنده بزرگ تنها با پیروی مورد پذیرش است.

همراهی افراد سیاسی حکومت سازندگی در ستاد‌های انتخاباتی با پایگاه اجتماعی حکومت اصلاحات که اندازه آن نسبت به دیگر جریان‌های سیاسی بزرگ‌تر ٬ میدانی و کاربردی است از کمک‌های کارساز در پذیرش رای‌دهندگان و بزرگ‌نمایی رسانه‌ای بوده تا او را تنها چهره‌ای برازنده سمت ریاست جمهوری بسازد. برای چرایی رای‌دادن به این نامزد کسانی چون٬ رفسنجانی و خاتمی همسو با حکومت روحانی که تنها چاره و امید آنها است به بازگوی سخنانی چون٬ در تلاشیم٬ دشوار است و زمان بیشتری نیاز داریم بی‌گمان روحانی را از باز پس‌دهی این سهم از وام گرفته شده آسوده نموده است.

حکومت تدبیر با پشتیبانی نیم بند برگشت پذیر رهبراش برای بیرون آمدن از چاه هسته‌ای دریچه‌های نوگشوده برخود می‌بیند. دست‌های در برون مرز با فشردن دست وزیر خارجه‌اش هزینه‌ها را برای اروپا و امریکا کم نموده تا دل‌نشینی بر چسب گره‌گشایی خارجه‌اش هزینه‌ها را برای اروپا و امریکا کم نموده تا دل‌نشینی بر چسب گره‌گشایی هسته‌ای از سوی غربی‌ها بر او خوش و افزوده شدن بر اندازه سیاسی‌اش خوش‌تر آید. بازگشت سرمایه‌گذار بین‌الملی٬ آزادی پاره‌ای از پول‌های بیرون از ایران و افزودن پول‌های سرگردان درون به اقصاد با کمک ولی فقیه با نهادهای‌اش و سپاه از راه پول‌های سرگردان درون به اقصاد با کمک ولی فقیه با نهادهای‌اش و سپاه از راه‌کارهای او برای جنب و جوش در بازار آشقته و پوچ از ساخت و ساز فرآوردهای کار آفرین و چرخش اقتصادی است. سربلندی در این چالش درونی امید او هست تا از زیر سایه‌ها و وابستگی افراد بیرون آمده و هویت خود را بسازد و در زمانش به رخ کشد.

روحانی می‌تواند رییس جمهور دل‌خواه خامنه‌ای در تمام دوره رهبری‌اش باشد او نه قدرتمندترین رییس حکومت در جمهوری‌اسلامی٬ رفسنجانی است نه هواداران پر شور خاتمی را دارد تا تنها با شعارهای زیبا برای‌اش رای به صندوق بریزند و همچنین نه احمدی‌نژاد برآمده از ماشین رای سپاه و بد‌نام که تا آخر دامان سازنده‌اش خامنه‌ای را رها نساخت. تمام قدرت سردارساندگی و رهبر اصلاحات به میدان آمد تا رییس جمهوری با ویژگی که ولی فقیه در پی آن است برگزیده شود. او فردی در پست رییس حکومت می‌خواهد که قدرت و هوادار سیاسی نداشته باشد اما پذیرفته شده از سوی بیشترین پایوران و کارگزاران رژیم از آغاز تا اکنون بی آن که مرز خودی و غیر‌خودی در میان باشد. اگرچه نامزده‌های دیگر هم دو ویژگی بی‌قدرت و نبود انبوه رای دهنده از کاستی‌ها‌یشان بود اما آخوند حقوق‌دان بالاترین نشانه‌ها را در داشتن ویژگی سوم در روزهای پایانی مانده به انتخابات از خود بروز داد.

کابینه و روحانی هر کدام جداگانه و گروهی از این که با نام نجات دهنده رژیم از درماندگی خوانده شوند برخود بالیده و از هیچ کوششی باز نخواهند ایستاد. هموار نمودن راه برای بیرون آمدن از سایه‌ها که بر سر آنها سنگینی نموده و ساختن یک جریان سیاسی٬ تا با آن شناخته و جدی گرفته شوند این گمان را که روحانی چاره را در نزدیکی به رهبری رژیم اسلامی یافته بیشتر می‌نماید. آنان که در دوره آینده مجلس اسلامی بر روی کرسی‌ها‌یش خواهند نشست و درپی آن دوره آینده ریاست جمهوری دو رویدادی است که می‌تواند پایه‌های جریان اعتدال را به آزمون بگذارد و نشان دهد که زمینه‌سازی روحانی برای استواری و جدی شدن جریان اعتدال تا چه اندازه کار‌ساز بوده.

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…